Posts
11freddies wrote: Math in real life
In the Holidays I went to the shops for my mum. My mum told me that she wanted a fizzy drink and for me to get a drink and some sweets. My mum's drink cost £1 and my drink cost 60p so I had to work out how much I could spend. I had a ten pound (More)
Mary's shopping  I went shopping at Tesco with my dad, I had to use my money knowledge because every time my dad put something in the trolley, I looked at the price and added it all up. When we got to the till I was a few pounds off, but I still (More)
It was half term last week and even though I wasn't at school, I still used my Maths skills! I went to the shop to get my dad and me some drinks because we were tidying at the weekend with my dad. It cost 75p each and I got crisps and they cost £1.0 (More)
I use maths skills a lot at home. When I played outside I needed to find out what time it was so I wasn't late for dinner. This meant I had to be able to tell the time. Me and my friend went to Lidl and my friend had to find out how much money we c (More)