Tags » Money

Posts
I Used maths when I had to go to my friends house and I had to come back in an hour and a half ,so I counted on what time I had to come back. When I had to go to the shops I had thirteen pounds and I had to pay three pounds so I took away the thre (More)
11freddies wrote: Math in real life
In the Holidays I went to the shops for my mum. My mum told me that she wanted a fizzy drink and for me to get a drink and some sweets. My mum's drink cost £1 and my drink cost 60p so I had to work out how much I could spend. I had a ten pound (More)
Mary's shopping  I went shopping at Tesco with my dad, I had to use my money knowledge because every time my dad put something in the trolley, I looked at the price and added it all up. When we got to the till I was a few pounds off, but I still (More)
It was half term last week and even though I wasn't at school, I still used my Maths skills! I went to the shop to get my dad and me some drinks because we were tidying at the weekend with my dad. It cost 75p each and I got crisps and they cost £1.0 (More)
Olivia wrote: Maths in real life
During the May holiday ,I went on holiday 3 hours from here but  we had a caravan on the back of our car so it took longer .I had to use my maths skills to see how much longer it would take.  An extra 30minutes so we left at 3:30pm-6:30pm we arrive (More)
11ellieb wrote: Maths in real life
One way of using maths in real life could be shopping by counting your money to give to the shopkeeper.£1...£2...£3... Or if you going on a trip but you need to know how far your end location is so you have to count all of those kilometres or m (More)
When I went on holiday, I went to the Olympic Park. Me,  my mum, dad and cousin, Rose, wanted to go boat riding so we decided to go. My parents said "For a child its £4 and we have two children so how much would that be for the both of you?" Re (More)